Mavres Winery Katochori, Keramia
Chania, Crete
5 litre tin from 59 €

Cretan extra virgin olive oil from the Mavredakis family, delivered to Germany and across the EU

Harvest date and lab acidity printed on every tin. No importer and no shop in between. The oil leaves our farm in Katochori and goes straight to your kitchen in 4 to 6 working days.

  • 0,8
    Acidity limit for extra virgin in the EU. Our lab value is 0,28 %
  • 100%
    Extracted by mechanical methods only, no heat and no chemistry
  • 2025
    Harvest on the label, so you know exactly how fresh the oil is

One oil from one farm, in three sizes for every kitchen

The 250 ml tin is the easy way to try it or to give it as a gift. The big tins are for families who cook with olive oil every day and want the price per litre to drop.

Gift sizeMavres extra virgin olive oil, 250 ml tin

250 ml

Fits in a suitcase and makes a good gift.

6,90 €27,60 € / L
Mavres extra virgin olive oil, 3 litre tin

3 L

For a household that cooks with olive oil every day.

39 €13,00 € / L
Lowest price per litreMavres extra virgin olive oil, 5 litre tin

5 L

The biggest tin and the lowest price per litre. Pour it into a smaller bottle and keep the tin in a dark cupboard.

59 €11,80 € / L

Not sure how much to order? Call us and we will tell you what families usually take.

A 5 litre tin of Cretan oil costs around 100 € in a German shop. From the farm it costs 59 €

German online shops buy Cretan oil through an importer and add their own margin. We skip both steps and charge the price we would charge at the gate in Katochori, plus delivery.

~100 €

Cretan oil from a German online shop

About 20 € per litre. The producer is often unnamed, the harvest year often missing.

FarmerMillImporterShopYou
59 €

Mavres oil straight from Katochori

The family that makes it packs your tin and puts its name and phone number on the box.

MavresImporterShopYou

We pack the order within 2 days and send you the tracking number.

Olive trees and vines on the Mavres farm

Lab values of the 2025 harvest next to the EU limits, so you can check the oil yourself

Extra virgin is not a marketing word. It is a lab result. Any oil above these limits cannot be sold as extra virgin in the EU.

ParameterMavresEU limit
Free acidity, %0,28≤ 0,80
Peroxide value, meq O₂/kg7,4≤ 20
K2321,86≤ 2,50
K2680,13≤ 0,22
Polyphenols, mg/kg412250 for the EU health claim
Olive varietyKoroneiki, Tsounati-
HarvestNovember 2025-

The full lab report comes as a PDF with every order.

Terraced olive groves around Keramia

Grown in Keramia, on the foothills of the White Mountains, where oil and wine are what people live from

Keramia has about 1 600 residents. Most of them farm. Our family grows vines on more than 150 stremmata here and makes wine by family and local tradition.

The Mavres winery in Katochori from above
Katochori

The winery stands among vines and olive trees

Vines on one side of the road, olive trees on the other. This is where your order is packed.

Working in the Mavres vineyard
The family

Winemaker Sifis Mavredakis runs it with his family

A family business from Katochori, not a brand bought by a trading company.

Goats on the farm in Katochori
The farm

A working farm with goats, sheep and a raki still

Guests walk through the vines and the cellar on every visit.

Order a tin today and taste the hills of Keramia at home.

Delivery to Germany in 4 to 6 working days, packed so the tin arrives without a dent

Every tin goes in a double box with a filler. If it arrives damaged, send us a photo and we ship a new one.

GreeceBoxNow locker or ACS courier to your door3,50 € · 1 to 2 days
GermanyCourier with tracking. Free above 120 €14,90 € · 4 to 6 days
Rest of the EUAustria, the Netherlands, Belgium, France and others. Courier with tracking17,90 € · 5 to 8 days
Cretan meze served at the tasting Guests walking through the vineyard Copper raki stills

On Crete? Taste seven of our wines at the farm for 9 € per person

Open Monday to Saturday, 11 am to 6 pm, in Katochori near Chania. Buy your oil after the tasting and we ship it home so it does not go in your suitcase.

  • Light tasting3 glasses with Cretan rusk and olives5 €
  • Full tasting7 glasses with Cretan rusk and olives9 €
  • Full tasting with meze7 glasses with dakos, kalitsounia and cheese14 €
  • Royal tasting with mezeUnlimited wine with dakos, kalitsounia and cheese19 €
  • Royal tasting with lunchUnlimited wine, salad, main course, dessert and raki24 €

What people ask before they order oil from a farm in another country

Why does 5 litres from the farm cost less than in a German shop, if the oil is the same quality?
Because there is no importer and no shop margin. You pay the farm price plus delivery. The lab values above show the quality, you do not have to take our word for it.
How does oil stay fresh for 12 to 18 months in a closed tin?
Light and air are what age olive oil. A sealed tin keeps out both. Once open, pour a week's worth into a dark bottle and keep the tin closed in a cool cupboard.
What does acidity below 0,8 % on the label actually tell me?
Low acidity means the olives were healthy and pressed quickly after picking. It is the first thing a lab checks to decide whether oil can be called extra virgin.
Which olive variety goes into the tin and when was it harvested?
Koroneiki and Tsounati, harvested in November 2025. The harvest date is printed on every tin.
Can I taste the oil at the winery in Katochori before I order?
Yes. Ask for it at any tasting, Monday to Saturday from 11 am to 6 pm. Order at the farm and we ship it home for you.
What happens if the tin arrives dented or leaking?
Send a photo to WhatsApp within 7 days. We ship a replacement at our cost.

Send the order and we confirm delivery cost and payment within 12 hours

Pay by card or bank transfer once we confirm. Nothing is charged before that.

At the Mavres winery
Thank you. We will call or write to you shortly.